Az örvös pekari társas lény, 14 főt elérő családközösségben, ritkán akár 50 egyedből álló csapatokban él. A csapatokban vegyesen élnek kanok, kocák és malacok. Nappali állatok, de reggel és estefelé a legaktívabbak. Éjszaka üregekben, vagy a fák gyökerei alatt alszanak. Fejük egymáshoz dörzsölésével tisztogatják egymást.
Örvös pekari
(Pecari tajacu)
Rend:
Párosujjú patások (Artiodactyla)
Család:
Pekarifélék (Tayassuidae)
Élőhelye:
Az örvös pekari nedves és száraz trópusi erdők, chaparral (keménylombú és tüskés cserjékből álló növényállomány) és prérik az USA délnyugati résztől Dél-Amerikán át egészen Észak-Argentínáig megtalálható. Trinidad és Tobago szigetein is vannak állományai.
Testtömege:
15-25 kg
Testhossza:
100-150 cm
Testmagassága:
51-61 cm
Tápláléka:
Tápláléka gyökerek, gumók, hagymák, füvek, hajtások, bimbók, gyümölcsök, magvak, kaktuszok gerinctelenek és kisebb gerincesek. Még a mérges kígyókat is levadássza. Lakott területeken dísznövényeket, például tulipánhagymákat is eszik, és a terményt is megdézsmálja
Szaporodása:
A vemhesség 142-150 napig tart, ennek végén a koca 2-3 malacot ellik, amelyek már ekkor képesek lábra állni és futni. A koca 8-14, a kan 11 hónapos korban éri el az ivarérettséget.
Élettartama:
Fogságban akár 24, természetben 8-10 év.
Ismertető:
Örökbefogadója:
Bármi Áron
Simon Bálint