A Miskolci Állatkert és Kultúrpark a Miskolc Csoport tagja

Miskolci Állatkert

Miskolc Zoo a facebookon Miskolc Zoo a twitteren Miskolc Zoo az instagramon Miskolc Zoo a youtube-on Miskolc Zoo a tiktokon

Újabb kék juhok érkeztek

2017-06-20

Állatkertünk kék juh (Pseudois nayaur) csapata az elmúlt hetekben több egyeddel is gyarapodott. Az első állatok tavaly érkeztek a Varsói Állatkertből, a közelmúltban pedig Csehországból, a Libereci Állatkertből, valamint Berlinből költöztek Miskolcra további példányok.

A Himalája hegyvonulatain és a Tibeti-fennsíkon honos vadjuhfaj Európa állatkertjeiben sem túl gyakori faj, hiszen – a nyilvántartások szerint – velünk együtt mindössze 15 helyen lehet találkozni kék juhokkal. Állatkerti állományát törzskönyvben vezetik. A törzskönyvi programhoz csatlakozva állatkertünk azt a feladatot vállalta, hogy egy hímcsapatot tart. A kék juhok természetes csapatösszetétele szerint ugyanis egy kifejlett kos több nősténnyel él együtt. Így azok a hímek, amelyek aktuálisan éppen nem tagjai egy szaporodó közösségnek, a többi magányos kossal alkotnak fiúcsapatot.

Barnásszürke szőrzete a hátán kékesszürke árnyalatú, amely sziklás élőhelyén kiváló rejtőszínt biztosít számára. A kos szarva jellegzetesen kifelé forduló, a vége hátrafelé csavarodik, hossza akár 80 cm is lehet. A nőstény is szarvat visel, az azonban jóval kisebb, legfeljebb 20 cm-es. Kisebb-nagyobb csapatokban él, melyeket legalább 5, de akár 400 egyed is alkothat. Párzási ideje decembertől februárig tart. 5 hónapos vemhesség után 1 bárány születik. Kétéves korukra ivaréretté válnak, de a kosok az egymással való vetélkedés hatására általában csak hétéves kor után tudnak szaporodni.

Tápláléka füvek, zuzmók, mohák, és cserjék levelei, hajtásai. A kék juh a hópárduc és a leopárd fő zsákmányállata, de a bárányokra a rókák és a ragadozó madarak is veszélyt jelentenek. Húsa miatt az ember is vadássza. Mivel élőhelye nehezen megközelíthető, a helyi lakosság nem kereskedelmi, csak önellátó célból vadássza, így az ember nem veszélyezteti fennmaradását. A buddhista kolostorokban élő szerzetesek viszont óvják is a körülöttük élő kék juhokat, annak ellenére is, hogy egyes területeken az állatok károkat okoznak a termésben.

Magyar Állatkertek Szövetsége Species360: Global information serving conservation Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program  Európai Regionális Fejlesztési Alap  Miskolc Megyei Jogú Város Miskolc Holding Zrt.Miskolci Városgazda Nonprofit Kft.