A Himalájában és attól nyugatra, elsősorban hegyvidéki örökzöld erdőkben honos, többnyire 1500 m tengerszint feletti magasságig, de előfordulhat 2000 m-nél magasabban is. Rovarokat, kisebb gerincteleket, gyümölcsöket, magvakat fogyaszt. Táplálékát a fákon és a talajon egyaránt keresi. Monogám, azaz párokban élnek, a párok hevesen védelmezik területüket fajtársaikkal szemben. A fiatalok kirepülésük után egy-két évig még szüleikkel maradnak, így akár 10 madárból is álló laza családi kötelékben figyelhetőek meg. Párzási időszaka április-július között van. Ekkor rakja fákra gallyakból álló fészkét, 3-6 m magasságban. Átlagosan 5 tojást rak, amelyekből 17-19 nap alatt kelnek ki a fiókák. A tojásokat a tojó költi, közben a hím eteti őt fészkén. Vadon élő állománya nem veszélyeztetett, elterjedésénak egyes területein valószínűleg növekszik is az egyedszáma.
Vöröscsőrű kitta
(Urocissa erythrorhyncha)
Rend:
Verébalakúak (Passeriformes)
Család:
Varjúfélék (Corvidae)
Élőhelye:
Ázsia déli és nyugati területei.
Testtömege:
200-230 g
Testhossza:
65-70cm
Tápláléka:
mindenevő, kisebb állatokat, gyümölcsöket, magvakat egyaránt fogyaszt.
Szaporodása:
fészekalja átlagosan 5 tojás.
Élettartama:
akár 20 évig is élhet.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : A kittákat korábban lombszarkáknak nevezték, ami utal egyrészt az erdei élőhelyükre, másrészt a hazai szarkákkal való rokonságukra.
Állatkertünkben 2018. óta mutatjuk be a fajt. A nőstény a csehországi Chomutov, a hím szintén a cseh Ostrava város állatkertjéből költözött Miskolcra.