A Miskolci Állatkert és Kultúrpark a Miskolc Csoport tagja

Miskolci Állatkert

Miskolc Zoo a facebookon Miskolc Zoo a twitteren Miskolc Zoo az instagramon Miskolc Zoo a youtube-on Miskolc Zoo a tiktokon

Csibéket nevelnek a kéktorkú tragopánjaink

2014-06-15

Két év után siker koronázta kéktorkú tragopánjaink együttlétét: idén három kis tragopán csibe kelt ki a tojásból. Állatkertünkben korábban még nem voltak utódai ennek a különleges ázsiai madárfajnak – ráadásul az országban más állatkertben jelenleg nem is lehet találkozni kéktorkú tragopánokkal.

Kéktorkú tragopánjaink két éve érkeztek állatkertünkbe: a kakas a Krakkói, a tojó pedig az Ostravai Állatkertből. A fiatal madarak ugyan már tavaly is raktak tojást, ám azok még terméketlennek bizonyultak. Így amikor idén újra leült tojásaira a tojó, izgatottan vártuk, hogy végre siker koronázza a párba állásukat. Május végén így nagy örömmel töltött el minket, amikor röpdéjükben a tojót három kis pelyhes fióka követte. A három apró csibe folyamatosan anyjuk közelében halad és csipeget.

A kéktorkú tragopánok (Tragopan temminckii) otthona Ázsia, a Himalája keleti hegyvonulatai, ahol 900 és 3600 m közötti magasságban fordulnak elő. A hímek – a fácánfélék többségéhez hasonlóan – jóval színpompásabb tollazatot viselnek, mint az egyszerűbb, barnább színezetű tojók. Ráadásul udvarláskor a kakasok igazán látványos, piros és kék színű toroklebenyükkel próbálják elnyerni a tojók kegyeit, amelynek köszönhetően nem túlzás azt állítani, hogy a kéktorkú tragopánok a legszebb madarak közé tartoznak. A háromhetes csibék egyelőre még anyjukhoz hasonló, barna tollazatot viselnek, amely kiváló rejtőzködést biztosít számukra a természetben a ragadozók ellen. A legtöbb fácánfélétől eltérően, amelyek a talajon költenek, a kéktorkú tragopánok előszeretettel alakítják ki fészküket bokrokon vagy akár fák alacsonyabb ágain. Így a csibék már közvetlenül a kikelésük után képesek kisebb távolságokat repülve megtenni.

Szabadon élő állománya nincs veszélyben, mintegy 100.000 körüli becsülik egyedszámukat Kína, India, Mianmar és Vietnam hegyvidékein, ám a Nemzetközi Természetvédelmi Unió felmérései szerint állománya folyamatosan csökken. Állatkertekben – és díszmadártartóknál – azonban látványos megjelenése miatt viszonylag gyakori faj. A hazai állatkertek körében azonban jelenleg csak nálunk lehet találkozni kéktorkú tragopánokkal és csibéikkel.

 

Magyar Állatkertek Szövetsége Species360: Global information serving conservation Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program  Európai Regionális Fejlesztési Alap  Miskolc Megyei Jogú Város Miskolc Holding Zrt.Miskolci Városgazda Nonprofit Kft.