Egyesített erőkkel a vietnámi fajok megmentéséért!
A Vietnám biológiai sokféleségének megőrzéséért tevékenykedő természetvédelmi partnerek száma egyre növekszik. A Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) Közös Cselekvés Elvének szellemében mind az in-situ (terepi), mind az ex-situ (élőhelyen kívüli) természetvédelemnek fontos szerepe van.
természetvédelmi kampányok
A világ állatkertjei minden évben összefognak azért, hogy egy aktuális természetvédelmi problémára felhívják a közvélemény és a döntéshozók figyelmét. A kampányok során fontos szerepet kap az ismeretterjesztés és a személyes felelősségtudat felébresztése is, valamint pénzügyi alap gyűjtése, amellyel számtalan, az adott természetvédelmi problémával érintett terepi természetvédelmi projektet lehet támogatni. Ezekhez a természetvédelmi kampányokhoz állatkertünk is minden évben csatlakozik a figyelemfelkeltés és az ismeretterjesztés terén.
Endedd élni! kampány - Let It Grow!
Talán hallottad már korábban a „biodiverzitás” kifejezést, de nem biztos, hogy egyértelmű volt számodra, hogy mit is jelent ez, és hogy miért fontos számodra és a társadalom számára. Szóval, mi is ez?
A Föld bolygót számtalan különböző tájkép alkotja, a mély óceáni árkoktól a magashegységekig. Ezek majdnem mindegyikén találsz állatokat és növényeket, amelyek alkalmazkodtak az ottani élethez; ezeknek az élőlényeknek az egymással és a környezetükkel való kölcsönhatása egy élő hálózatot alkot: az ökoszisztémát. A biodiverzitás az összes állat- és növényfajt jelenti, amelyek az adott ökoszisztémában előfordulnak.
Sarkvidék-kampány - POLE TO POLE
Az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) évről-évre hirdet meg kampányt azzal a célzattal, hogy olyan állatra vagy állatcsoportra hívja fel az emberek figyelmét, amely veszélyben van, legtöbbször a mi fajunk környezet- és természetpusztító hatása miatt. Az idei kampány a sarkvidékekről szól; az ott élő csodálatos és változatos fajokról, és a veszélyekről, amelyekkel szembenéznek. Bár a sarkvidékek messzire esnek a Föld emberek által sűrűbben lakott területeitől, mégis elmondható, hogy még a sarkoktól legtávolabb élő emberek is felelősek lehetnek például a jegesmedvék kipusztulásáért, de ugyanakkor tenni is tudnak ez ellen.
Délkelet-Ázsia kampány
Délkelet-Ázsia a Föld egyik legnagyobb biológiai sokféleségével rendelkező régiója, amely olyan ismert és közkedvelt fajok otthonául is szolgál, mint a szumátrai tigris, az ázsiai elefánt vagy az orangután. Habár a kampány néhány titokzatosabb fajra összpontosít, ezzel azonban megalapozza, hogy a terület sokféle élőhelyének a jövőjét is biztosítsa.
Nem véletlen, hogy a kampány emblémaállata a saola – amit hívnak Ázsia egyszarvújának is – ugyanis sem Európában, sem máshol a világon nem tartják fogságban. A támogatott természetvédelmi projektek fajai is kevésbé ismertek, de ennek logikája az, hogy nem tudunk segíteni a Mekong-harcsán, a vörösnyakú szarvascsőrűmadáron, a sziámi krokodilon vagy másokon, ha nem is ismerjük őket.
Denevér-kampány
Az ENSZ egyezménye a vándorló fajokról (CMS) és a megállapodás az Európai Denevérek Populációinak Védelméről (EUROBATS) szervezetek összefogásával közösen ünneplik a Denevérek Évét.
A denevérek különleges és alig ismert állatok, az egyetlen repülő életmódú emlőscsoport, amely létfontosságú része a globális környezetünknek.
Európai ragadozó-kampány
Ha az európai emberek a természetről, a természetvédelemről beszélnek, általában távoli tájak, egzotikus állatok jutnak az eszükbe. Napi elfoglaltságaink mellett hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy közvetlen környezetünkben is találhatunk csodálatos tájakat, változatos élővilágot, melyek szintén védelemre szorulnak. Mivel Európa legnagyobb része sűrűn lakott, így a természetes élőhelyek egyre jobban feldarabolódnak, átalakulnak, szennyeződnek. Mindezek eredményeként a körülöttünk élő állatok is egyre inkább rákényszerülnek arra, hogy behatoljanak az emberi környezetbe, amely sok ember ellenszenvét válthatja ki. A nagyragadozók esetében ez az ellenszenv párosul még az évszázados előítéletekkel, a tőlük való félelemmel is.
Kétéltű-kampány
Az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetségének (EAZA) 2007/2008-as természetvédelmi kampánya egy világméretű program része. A Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) és az Állatkertek és Akváriumok Világszövetsége (WAZA) közösen hirdette meg a "Kétéltű Bárka" (Amphibian Ark) elnevezésű programot és a 2008 A Béka Éve nevet viselő globális természetvédelmi kampányt. Ehhez kapcsolódik az EAZA idei, a kétéltűek védelmét célzó kampánya is.
Madagaszkár-kampány
Az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA - European Association of Zoos and Aquaria) 2000 óta minden évben meghirdet egy természetvédelmi kampányt. A 2006/2007-es évad Madagaszkár egyedülálló élővilágának megőrzésének jegyében telik Európa állatkertjeiben.
Tigris-kampány
A Miskolci Állatkert és Kultúrpark is csatlakozott az egész Európára kiterjedő tigriskampányhoz, amelyet az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) indított a tigrisek védelme érdekében. Az egész kontinens állatkertjeire kiterjedő kampány a veszélyeztetett tigrisek vadonbeli helyzetének megismertetését, valamint a vadonbéli állomány védelmét szolgáló természetvédelmi programok támogatását szolgálja.