A Miskolci Állatkert és Kultúrpark a Miskolc Csoport tagja

Miskolci Állatkert

Miskolc Zoo a facebookon Miskolc Zoo a twitteren Miskolc Zoo az instagramon Miskolc Zoo a youtube-on Miskolc Zoo a tiktokon

Ez történt 2013-ban

2014-01-15 - 2014-02-15

A 2013-as esztendő fontos évszám volt a Miskolci Állatkert történetében, hiszen augusztus 20-án fennállásunk 30. évfordulóját ünnepelhettük. A születésnaphoz kapcsolódóan, de egész évben is folyamatosan zajlott az élet az állatkertben. Az alábbiakban ezeket az eseményeket tekintjük át röviden.

Az év legfontosabb eseménye tehát augusztus 20-hoz kapcsolódóan az állatkert 30. születésnapja volt. Erre az alkalomra több új állatfaj is bemutatkozott, új létesítmények kerültek átadásra. Felújítás után újra látogathatóvá vált ugyanis a madártó, ahol három madárfaj éli azóta is mindennapjait: bütykös ásóludak, karolin récék és mandarinrécék. A szomszédos Trópusi-ház akváriumába piráják költöztek be. A sérülten vagy elárvultan állatkertünkbe kerülő keleti sünök bemutatását is lehetővé teszi a szintén erre az időpontra elkészült kifutó. Valamint a Miskolci Állatkertészeti Kultúráért Alapítvány támogatásának is köszönhetően bemutatkozott egy Magyarországon jelenleg egyetlen más állatkertben sem látható állatfaj is: az észak-amerikai kúszósül. A két évvel korábban, a közvetlen környezeti értékeinket bemutató tanösvényen átadott oktatótorony két szintje a Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatának támogatása révén oktatási elemekkel lett felszerelve, ahol a Bükk hegység növényeit, állatait és élettelen természeti környezetét tudjuk megismertetni az érdeklődő látogatóinkkal. A négynapos „hosszú hétvégére” nyúlt születésnapi rendezvényünk során a hozzánk érkezőknek a Csodamalom Bábszínház előadásával, a Role zenekar és a Miskolci Dixieland Band koncertjével nyújtottunk az állatkert-látogatáson felül további kikapcsolódási lehetőséget.

Az év során a madártó lakóin, a pirájákon és a kúszósülökön kívül további új állatokkal is gyarapodott állatállományunk. Állatkertünkben a 2013-as évtől kezdve találkozhatnak látogatóink fehérajkú tamarinokkal is, amelyek a lengyelországi Opole város állatkertjéből érkeztek. A 2012 óta nálunk élő nőstény európai vadmacska párt kapott a csehországi Chomutov állatkertjéből. A veszprémi állatkertből érkezett állatokkal az indiai antilop csapatunk, a nyíregyházi állatkertből érkezett egyeddel pedig David-szarvas csapatunk lett népesebb.

Új érkezők mellett természetesen szaporulat révén is gyarapodott az állatállományunk. Összesen 20 állatfajnak jöttek világra utódai a tavalyi év során, amely összesen 43 kölyköt, fiókát jelent. Néhány állatfajt ezek közül mindenképp fontosnak tartunk kiemelni, mivel ezek szaporulata valamilyen okból kiemelkedőnek tekinthető. Az észak-amerikai kúszósülök – amellett, hogy új állatfajként kerültek bemutatásra 2013-ban – már egy kölyökkel is gyarapodtak, aki így az első Magyarországon világra jött kúszósül-bébi. A nagy szőröstatuknak ugyan egy évvel korábban is született már egy kölykük, ám tavaly az országban elsőként ikrekkel gyarapodott a kis család. A Liszt-majmocskák családja szintén ikrek gyarapodott, amelyeknek a világrajövetele azért volt különösen örömteli, mivel a faj vadon élő állománya kritikusan veszélyeztetett státuszú. Rajtuk kívül számtalan további állatfaj is szaporodott, így egyebek mellett Bennett-kenguru, muflonok, dámszarvasok, gímszarvasok, szamárcsikó, lámacsikó, barnafülű és Nanday-papagájok, de bivalyborjú is a világra jött 2013-ban. Állatállományunk mindezek eredményeképpen az év végére 112 állatfaj és -fajta 470 egyedét, valamint további 15 állatfaj egyedszám szerint nem nyilvántartható tenyészetét foglalta magába.

Természetvédelmi mentőtevékenységünk révén 2013-ban 146 állategyed került gondozásunkba, amelyek elárvultak, megsérültek, vagy egyéb okból szorultak emberi gondoskodásra. Közülük 59 állatnak sikerült is visszaadnunk szabadságát, amelyek természetvédelmi értéke összesen 2.800.000 Ft. Köztük olyan fokozottan védett madarak is voltak, mint három kuvik, egy uráli bagoly vagy éppen három fehér gólya.

Az év során több sikeres programot rendeztünk az állatkert 30. születésnapján kívül is. Az Állatkertek Éjszakájának az esti programon mintegy 800 látogató kereste fel állatkertünket. A 2013-ban első évben megrendezett Halloween-estnek is különösen nagy sikere volt látogatóink körében, hiszen több mint ezer látogató vett részt a programon. Karácsonyt követő hétvégén rendeztük meg az Állatok Karácsonyát – ezen az egy napon is közel 500 látogató váltott belépőjegyet az állatkertbe.

Az állatkertek egyik legfontosabb – ha nem a legfontosabb – feladata és célja a környezeti nevelés segítségével az emberi társadalom természetvédelem irányába történő szemléletformálása. Ezen tevékenységünk is sikeresen volt mondható a 2013-as évben, hiszen megint csak sikerült túlszárnyalni az előző évben a programjainkon résztvevők létszámát. A zoopedagógiai foglalkozásokon 2359, többnyire óvodás és iskolás korú gyermek, de néhány felnőtt csoport is részt vett. A minden nyáron, a Bükki Fiatalok Természetjáró Egyesületének szervezésében, de az állatkertben zajló Zoo-napköziben tavaly 175, a különféle tanulmányi versenyeinken pedig 232 gyermek vett részt. A város egyes helyeire, vagy akár környező településekre, szintén ismeretterjesztő céllal történő kitelepüléseinken több mint 1500 emberhez tudtuk eljuttatni a természetvédelem üzenetét.

Az MVK Zrt. nyáron útnak indította a ZOO buszjáratot, amely a felső-majláthi villamos végállomás és a Vadaspark között közlekedett, pótolva azt a hosszú évek óta tartó hiányosságot, amely a vadaspark közösségi közlekedéssel való megközelíthetőségében eddig jelentkezett. Az igény szerint közlekedő buszjárattal a júniusi indulásától kezdődően az év végéig mintegy 5.000-en érkeztek állatkertünkbe.

Az elmúlt évhez hasonlóan közel 80.000 látogatót fogadtunk 2013-ban is. Ezúton köszönjük nekik, valamint támogatóinknak is, hogy a tavalyi évben is megtiszteltek bennünket érdeklődésükkel és segítségükkel. Reméljük, 2014-ben legalább ilyen sikeres évet zárunk majd!

 

Magyar Állatkertek Szövetsége Species360: Global information serving conservation Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program  Európai Regionális Fejlesztési Alap  Miskolc Megyei Jogú Város Miskolc Holding Zrt.Miskolci Városgazda Nonprofit Kft.