A Miskolci Állatkert és Kultúrpark a Miskolc Csoport tagja

Miskolci Állatkert

Miskolc Zoo a facebookon Miskolc Zoo a twitteren Miskolc Zoo az instagramon Miskolc Zoo a youtube-on Miskolc Zoo a tiktokon

Sokcsíkos fűegerekkel gyarapodtunk

2022-04-15

Állatkertünkben igyekszünk a biológiai sokféleséget széleskörűen bemutatni, éppen ezért látogatóink nem csak nagytestű, látványos állatokkal, hanem kisebb termetű, érdekes fajokkal is találkozhatnak nálunk. Afrika-házunk terráriumaiban így különféle gerinctelenek, hüllők és kisemlősök is élnek. Legújabb lakóként ide érkezett egy kis csapat sokcsíkos fűegér. A három állat – egy hím és két nőstény – Németországból, a Hallei Állatkertből költözött hozzánk. Bízunk benne, hogy szaporodni is fognak, és így hamarosan népes család fogadja majd a látogatókat.

A fűegerek kedvelt terráriumi állatok is, azonban a társállattartók körében és az állatkertekben egyaránt az észak-afrikai elterjedésű faj, az északi fűegér (Lemniscomys barbarus) a leginkább elterjedt. Az állatkertünkbe most érkezett faj, a Szaharától délre, Kelet- és Közép-Afrikában élő sokcsíkos fűegér (Lemniscomys striatus) ritkábban látható fogságban: a nemzetközi nyilvántartások alapján Európában jelenleg mindössze kilencedik állatkertként mutatjuk be őket.

Ezeknek a 40-60 g testtömegű kis rágcsálóknak a csíkos szőrzete – amely sok látogatónkat a vadmalacok rejtőszínére emlékezteti – kiváló rejtőzést biztosít számukra a szavannai magas fűben. Nappal aktívak, éjszaka többnyire a más állatfajok által készített föld alatti üregekbe vonulnak vissza. Fűszálakból és levelekből építenek fészket, a nőstények itt hozzák világra utódaikat, egyszerre 4-5 kölyköt, akik gyorsan fejlődnek, 5 hónapos korukra már ivaréretté válnak.

Habár a fűegerek szállítása látszólag nem egy nehezen megoldható feladat, állataink mégis megizzasztották még a nemzetközi szállításban nagy rutinnal bíró állatszállítót is. Két állat ugyanis igazi szabadulóművésznek bizonyult, akik a Németországból Magyarországig tartó út során valahogyan kibújtak a szállítóládájukból. Mivel a műanyag láda teljesen körbe volt ragasztva ragasztószalaggal, és sehol nem látszódott az eszközön sérülés, így a mai napig rejtély, hogy hogyan tudtak megszökni. Miután a dobozok kiürítésekor az állatok sehol nem voltak, a szállítójármű és teljes rakományának átvizsgálását követően sikerült rábukkanni az elrejtőzött állatokra, akik szerencsére jó egészségben vészelték át a különös kalandot.

Magyar Állatkertek Szövetsége Species360: Global information serving conservation Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program  Európai Regionális Fejlesztési Alap  Miskolc Megyei Jogú Város Miskolc Holding Zrt.Miskolci Városgazda Nonprofit Kft.