Dús növényzetű és nagy nyílt vízfelületekkel tarkított vizes élőhelyeken érzi magát otthonosan. A Kárpát-medencében élő állománya gyakran át is telel, a tőlünk északabbra élők viszont télen délebbre vonulnak. A nyári időszakban magányosan, párban, esetleg kis csapatban látható, télen azonban nagyobb csapatokba verődik. Április és június között a talajon kialakított fészkébe rakja 7-10 tojásból álló fészekalját. A 25-28 nap alatt kikelő fiókák fészekhagyók, azaz kelésüket követően máris követik anyjukat. A vizes élőhelyek csökkenésének eredményeképpen állománya csökken, természetvédelmi státuszát is mérsékelten fenyegetettként állapították meg.
Cigányréce
(Aythya nyroca)
Rend:
Lúdalkatúak (Anseriformes)
Család:
Récefélék (Anatidae)
Élőhelye:
Európa keleti és déli felén, Ázsia nyugati és déli részén, valamint Észak-Afrikában fordul elő. Magyarországon rendszeres fészkelő.
Testtömege:
450-700 g
Testhossza:
38-42 cm
Tápláléka:
Vízinövények leveleit és magvát, gerincteleneket és akár kisebb gerinceseket is fogyaszt.
Szaporodása:
Április és június között, 25-28 nap alatt költi ki 7-10 tojását.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : Nevét sötétbarna tollazatáról kapta. Más nyelven is gyakran a színére utal neve, mint a német "mór réce" elnevezés.
Állatkertünkben jelenleg három cigányréce látható a madártavon a többi réce és ludak társaságában. A tojó 2017-ben a Pozsonyi Állatkertből, míg a két hím 2020-ban a csehországi Dvúr Králové-i Állatkertből került Miskolcra.
Örökbefogadója:
Vasas Szerszám Központ