Bundája jellegzetes, fekete-fehér csíkos mintázatú. Elsősorban éjjel aktív, a nappalt föld alatti üregekben, fák odvában, sziklahasadékban tölti. Április-május körül hozza világra utódait, amelyek 6-7 hetes korukig szopnak, de általában csak az első évük végén hagyják el anyjukat, amikor ivaréretté válnak. A hím többnyire magányosan él, a nőstény egyedül neveli a kölyköket. A téli időszakban gyakran több egyed is közös odút használ.
Ragadozók ellen védekezésül bűzmirigyének váladékát használja. Ezzel 4 méteres távolságra is el tud spriccelni. Ilyenkor mellső lábaira áll, farkát magasra emeli, és célba veszi támadóját. Ezért leginkább a felülről támadó ragadozó madarak, nagyobb termetű baglyok tudják zsákmányul ejteni, de időnként pumának, hiúznak, prérifarkasnak is zsákmányául esik. Mindenféle élőhelyhez kiválóan alkalmazkodik az erdőktől a füves területeken át az emberek lakta vidékekig, így egész Észak-Amerikában nagyon elterjedt, állománya nem veszélyeztetett.
Csíkos szkunk v. Csíkos bűzösborz
(Mephitis mephitis)
Rend:
Ragadozók (Carnivora)
Család:
Bűzösborzfélék (Mephitidae)
Élőhelye:
csaknem egész Észak-Amerikában előfordul.
Testtömege:
2-5 kg
Testhossza:
46-81 cm, farokhossza: 17-40 cm.
Tápláléka:
mindenevő, kisebb rágcsálókat, madarakat, rovarokat, madártojást, kisebb mennyiségben növényeket is eszik.
Szaporodása:
2 hónapos vemhesség után 4-7 kölyök születik.
Élettartama:
7-10 év.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : Élőhelyén évszázadok óta vadásznak rá, mivel szőrzete igen látványos, de a húsát is fogyasztják. A 19. században gyakran tartották házak körül rágcsálók irtására.
Állatkertünk hím csíkos szkunkja 2016-ban, egyéves korában érkezett Németországból, a berlini Tierparkból. A nőstény 2019-ben, Szlovákiából került Miskolcra.