Alapvetően vörösesbarna színezetű, rajta fehér pöttyökkel, de fehértől a sötétbarnáig számos színváltozata létezik. Jellemzője a bika lapát alakú agancsa, amely minden más szarvasfélétől megkülönbözteti. Nászidőszaka, az ún. barcogás október-november hónapra esik, amikor a bika barcogó teknőt kapar, és e köré várja a teheneket. A május-június körül világra jövő borjút anyja az első napokban rejtekhelyen hagyja. Ivarérettségét másfél-kétévesen éri el.
Napközben és alkonyatkor jár táplálkozni. Télen nagyobb csapatokba verődik. A nyári időszakban a bikák elhagyják a borjaikat nevelő teheneket. A legutóbbi jégkorszak előtt még Európa teljes területén előfordult, később már csak a Földközi-tenger vidékén. Az ókori rómaiak azonban újra meghonosították csaknem egész Európában. Később vadászati célból a világ számos más területére betelepítették, így most már Új-Zélandon, az Egyesült Államokban, Argentínában, Japánban és Dél-Afrikában is előfordul.
Dámszarvas
(Dama dama)
Rend:
Párosujjú patások (Artiodactyla)
Család:
Szarvasfélék (Cervidae)
Élőhelye:
csaknem egész Európában elterjedt.
Testtömege:
a bika 50-125 kg, a tehén 25-50 kg.
Testhossza:
125-165 cm
Tápláléka:
füvek és egyéb lágyszárúak; fák és cserjék kérge, hajtása, levele.
Szaporodása:
7-8 hónapos vemhesség után egy borjú születik.
Élettartama:
20-25 év.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : Szerte a világon számos parkba telepítettek be dámszarvasokat. Az itt élő állatok különösen szelídekké váltak, nem tartanak az embertől. Barcogási időszakban azonban ez veszélyes is lehet, hiszen ilyenkor a bika hevesen védelmezi a teheneket.
Népes dámszarvas csapatunkban évről-évre újabb utódok is születnek, így jelenleg összesen huszonegy egyedet mutatunk be.
Örökbefogadója:
Babik Sándor