A David-szarvas – kínai nevén milu – nevét a fajt leíró francia misszionáriusról, Armand David atyáról kapta. Kínában természetes élőhelyéről, a mocsaras erdőkből feltehetően már a 19. században eltűnt, ám ekkor még a kínai császár vadaskertjében éltek David-szarvasok. 1900 körül azonban a terület háborús körülményei miatt a császári vadaskertből is eltűnt az utolsó David-szarvas is. Ekkorra azonban már Európa néhány állatkertjébe, vadasparkjába is eljutott a faj, amely így megmenekült a teljes kihalástól. Az 1980-as években megkezdődött a faj visszatelepítése természetes élőhelyére, Kína egyes nemzeti parkjaiba. Így ma már mintegy 2000 David-szarvas él újra vadon, míg a világ állatkertjeiben a nemzetközi nyilvántartások szerint több mint 800 példánya él. A magyar állatkertek közül azonban jelenleg csak nálunk lehet találkozni ezzel a fajjal.
David-szarvas v. milu
(Elaphurus davidianus)
Rend:
Párosujjú patások (Artiodactyla)
Család:
Szarvasfélék (Cervidae)
Élőhelye:
Eredeti elterjedési területe sokáig ismeretlen volt. Az újabb leletek szerint a pleisztocénben egész Kínában, Koreában és Japánban fellelhető volt. Ma magánterületeken él Angliában és Európa más helyein. Európán kívül betelepítették még Amerikába, Argentínában, és visszatelepítették Kínába.
Testtömege:
180-190 kg
Testhossza:
180-210 cm
Tápláléka:
Főként füvekkel táplálkoznak, amit lombbal és vízinövényekkel egészítenek ki. Nyáron sok vízinövényt fogyasztanak.
Szaporodása:
A párzási időszak júniusban kezdődik. Csordában élnek, de a hímek a párzási időszak előtt két hónappal elhagyják a nőstényeket. A nőstény szokatlanul hosszú ideig – 280 napig – vemhes.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : Kínában különféle legendák fűződnek a David-szarvashoz. A kínai mitológia szerint négy különböző állatfaj jellemzőit viseli magán a faj: feje olyan, mint a lóé, agancsa mint a szarvasé, patája mint a marháé, farka mint a szamáré. Az állat ugyanakkor a jó szerencse jelképe is Kínában. Ez okozhatta a vesztét is, hiszen azt tartották, hogy aki eszik a húsából, az örökéletű lesz.
Magyarország állatkertjei közül jelenleg kizárólag Miskolcon lehet találkozni ezzel a különleges fajjal. Csapatunk bikája Veszprémből, míg két tehén Nyíregyházáról, valamint a cseh Ostrava város állatkertjéből érkeztek Miskolcra. A csapat többi tagja mindannyian állatkertünkben születtek.