Szinte egész Európában (kivéve Skandináviát, a Brit-szigeteket, Francia- és Olaszországot), Észak-Afrikában és Kis-Ázsiában elterjedt. Elsősorban a sík- és dombvidékek madara, a 250 m tengerszint feletti magasság alatti területeken mindenhol előfordul.
Fehér gólya
(Ciconia ciconia)
Rend:
Gólyaalakúak (Ciconiiformes)
Család:
Gólyafélék (Ciconiidae)
Élőhelye:
A fehér gólya táplálkozáshoz leginkább nyílt füves területeket, mezőket, sekély vizeket keres fel. A magas füvet és az erdőt kerüli.
Testtömege:
5000-10000 g
Testhossza:
100-115 cm
Tápláléka:
Sokféle fajt fogyaszt; zsákmányol rovarokat, halakat, kétéltűeket, hüllőket, kisebb emlősöket és madarakat.
Szaporodása:
Monogám, de a párok nem maradnak együtt egész életükben. A pár együtt építi a fészket gallyakból, amit évekig használ. A tojó rendszerint négy tojást rak, és a fiókák 33–34 nap múlva kelnek ki. A szülők felváltva kotlanak, és mindketten etetik a fiókákat. A fiókák 58–64 napos korukban repülnek ki, ezután a szülők még 7-20 napig etetik őket.
Élettartama:
20-25 év
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 1980-ban, 1981-ben, 1994-ben és 1999-ben „Az év madarává” választotta.
Az állatkertben élő fehér gólyák szárnysérülten kerültek be, így nem tudnának szabadon élni. Madártavunkon jelenleg ketten élnek ludak és récék társaságában.