A folytonos kereszteződés folytán többféle színezetet is megfigyelhetünk a háziszamáron. Az eredeti vadszínnek a teljes kifakulásáig, kivilágosodásáig egészen a fehérig, többféle árnyalat megtalálható. De az ellenkezője is előfordul, vagyis a barnáig való besötétedéséig. A tarka foltozottság, ami a lovaknál megfigyelhető, a szamárnál nem, vagy csak nagyon ritkán jelentkezik.
Házi szamár
(Equus asinus asinus)
Rend:
Páratlanujjú patások (Perissodactyla)
Család:
Lófélék (Equidae)
Élőhelye:
Mivel nehezen tűri a hideget és a nedvességet, ezért korlátozottak a számára megfelelő területek. A melegebb vidékeken fordul elő nagyobb számban, így Észak-Afrikában, Egyiptomban, Sziriában, Perzsiában, Dél-Európában, Görögországban kedvelt háziállat. Oroszországban és az északi területeken szinte nem is tenyésztik. Magyarországon is tenyésztenek szamarakat, bár már nem olyan nagy számban, mint korábban.
Testtömege:
Átlagosan 250 kg.
Testhossza:
Átlagosan 200 cm.
Szaporodása:
A szamár párosodása a tavasz utolsó, vagy a nyár első hónapjaira esik, a déli vidékeken azonban egész éven át fogamzóképes, sárlik. A mén jellegzetes ordításával adja tudtul a kancának párosodási szándékát. A szamarak vemhességi ideje hosszabb, mint a lovaké, így a párzás után kb. 12-13 hónapra születik meg a nyitott szemű, teljesen kifejlődött utód. Rendszerint a kanca egy csikót ellik, de ritkán előfordul a kettős ellés is. A csikó elválasztása 5-6 hónap múlva történik meg, de még sokáig követi az anyját, amely megvédi minden veszélytől. A csikó teljes érettségét a harmadik életévében éri el.
Élettartama:
Akár 40-50 év.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : Vérmérséklete szerint nyugodt, békés állatoknak számítanak, Magyarországon mindössze csak egy halálos kimenetelű szamártámadást regisztráltak mindeddig.
Tanyaházunk egyik legjellegzetesebb hangja a szamarak "iázása" (azaz ordítása). A jelenlegi párunknak, Csengének és Csongornak rendszeresen születnek csikói is.
Örökbefogadója:
Kis-Lengyel Tamás