Egész évben védik területüket. Általában 3 vagy valamivel több egyed él együtt, a csoport egy párból és segítőikből áll. Ezek a segítők többnyire hímek, kiveszik részüket a költési feladatokból és a territórium védelméből egyaránt. A csoport tagjai közösen „kacagva” jelzik territóriumuk határait.
Kookaburra v. kacagójancsi
(Dacelo novaeguineae)
Rend:
Szalakótaalakúak (Coraciiformes)
Család:
Jégmadárfélék (Alcedinidae)
Élőhelye:
Ausztrália egyik legismertebb és legrokonszenvesebb madara. A kontinens déli és keleti részén él, Tasmaniába és Új-Zélandra betelepítették. Elsősorban víz közelében él; a közepesen sűrű, nyirkos és hűvös erdőket kedveli.
Testtömege:
500 gramm
Testhossza:
45 cm
Tápláléka:
Tápláléka rovarokból és más gerinctelenekből, kisemlősökből (rágcsálók), hüllőkből (köztük kígyók is), madarakból és azoknak fiókáikból áll. Erős nyakizmaik segítségével zsákmányukat kemény tárgyakhoz ütve vagy magas fákról leejtve teszik ártalmatlanná, ezután fogyasztják el.
Szaporodása:
Többnyire 10 méter magasan található faodvakba építi fészkét. 2-4 fehér tojását 24-26 napig költi. A madarak egyéves koruk körül válnak ivaréretté. A fiatal madarak körülbelül 30 napos korukban repülnek ki, de a szülőkkel maradnak még egy évig és segítenek felnevelni a következő fészekaljat.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : A kookaburrák olyan élelemben szegény helyen élnek, hogy csak akkor képesek felnevelni a kicsinyeiket, ha segítséget kapnak. Ez a segítség gyakran az előző fiatal nemzedéktől érkezik. A jégmadárfélék a kolibrihoz hasonló izomzatuk révén képesek a levegőben „szitálni” (egy helyben lebegni), amely nagy segítséget jelent a talajról illetve vízből történő vadászatnál.
Állatkertünkben jelenleg két kookaburra él. A tojó eredetileg a Koppenhágai Állatkertben kelt ki a tojásból, hozzánk azonban már a Jászberényi Állatkertből érkezett 2011-ben. A fiatal hím 2023-ban Csehországból, a Brno-i Állatkertből került Miskolcra.
Örökbefogadója:
Passed Informatikai Kft.