Szőrzetének alapszíne a vörösestől a homokszínűn át a világosszürkéig terjedhet, de előfordulnak fekete színű egyedek is. Hátsó lábán a karmait nem tudja teljesen visszahúzni, ezért azok jobban kopnak. A legtöbb macskaféléhez képest a mocsári macskára nagyobb nappali aktivitás jellemző. A macskák többségétől eltérően nem fél a víztől, sőt kiválóan úszik, és előszeretettel zsákmányol halakat is. Magányos életmódú. Szaporodási ideje nem évszakhoz kötött, egy évben akár kétszer is születhetnek utódai. A kölykök 3-4 hónapos korukig szopnak, 8-9 hónaposan válnak önállóvá, és másfél évesen ivaréretté.
Míg elterjedési területének középső részén kifejezetten gyakori, addig Délkelet és Nyugat-Ázsiában élőhelyének tönkretétele miatt egyedszáma csökken. Egyiptomban ezt a fajt is szentként tisztelték, a régészek számos mocsári macskamúmiát találtak a piramisok sírkamráiban, de 2 000 éves festményeken is felismerhető a faj.
Mocsári macska
(Felis chaus)
Rend:
Ragadozók (Carnivora)
Család:
Macskafélék (Felidae)
Élőhelye:
Dél-Ázsia
Testtömege:
4-16 kg
Testhossza:
70-120 cm, farokhossza 35-40 cm.
Tápláléka:
főként rágcsálók és madarak, valamint más kistermetű állatok.
Szaporodása:
2 hónapos vemhességet követően 3-6 kölyök születik.
Élettartama:
12-15 év, állatkertben 20 év is lehet.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : A füle hegyén viselt szőrpamacs miatt mocsári hiúznak is nevezik. Hiába van azonban a hiúzhoz hasonlóan viszonylag rövid farka és hosszú lába, valójában nem közeli rokona a hiúzoknak, sokkal inkább a vadmacskának.
Állatkertünk hím mocsári macskája, a Margus nevet viselő hím egyed 2023-ban a Jihlavai Állatkertből költözött Miskolcra, míg nőstény állatunk szintén a cseh állatkertből érkezett 2024-ben, miután Izraelből megérkezett Európába.