Általában éjjel aktív, magányos életmódot folytat. Szaglása kitűnő, jól mászik fára és úszik. Az egyébként nagyon kíváncsi és játékos állat lobbanékony természete miatt gyakran bonyolódik verekedésekbe akár családtagokkal is. Rendkívül alkalmazkodóképes: A déli élőhelyeken egész évben aktív, északon a tél hidegebb időszakaiban visszahúzódik odújába.
Mosómedve
(Procyon lotor)
Rend:
Ragadozók (Carnivora)
Család:
Mosómedvefélék (Procyonidae)
Élőhelye:
Észak-Amerikából származik, Kanada déli részétől Közép-Amerikáig fordul elő. Néhány populáció Európában is él, a szőrméje miatt létrehozott tenyésztelepekről megszökött egyedek jóvoltából, ami rendkívüli alkalmazkodóképessége miatt veszélyt jelenthet az őshonos vadállományra. Középhegység, élővízhez közeli lombhullató, fenyő- vagy trópusi erdők, lakott területek.
Testtömege:
5-20 kg
Testhossza:
60-100 cm
Tápláléka:
Mindenevő ragadozó. Úszva vadászik halakra, folyami rákokra, békákra, vízi teknősökre és tojásaira, a partmenti területeken pockokra. Az erdőben a talajszinten rovarokat, gilisztákat fogyaszt, a fákon bogyókat, terméseket, lent és fent egyaránt zsákmányol madártojásokat és fiókákat. Tapintóérzéke kiváló. Mozgékony mellső végtagjait rendkívül ügyesen használja. Zsákmányszerzés, élelemkeresés közben alkalmazott mozdulatai minket a mosásra emlékeztetnek, ezért kapta a találó mosómedve elnevezést.
Szaporodása:
A párzási időszak tél vége és nyár eleje közé esik. A mosómedve hím több nősténnyel párosodik, míg a nőstény csak egy hímmel. Vemhesség: 9 hét. A nőstény faodúban lévő fészkét levelekkel béleli. Júniusig általában megszületnek a kölykök. Egyedül rá hárul a 1–7 vakon születő kicsinye gondozása is. A gyorsan növekedő utódok 2–3 hónaposan anyjukat követve már elkezdik tanulni az önálló életformát. Ekkor még nagyobb veszélyt jelentenek számukra természetes ellenségeik, ezért előlük a nőstény a fa tetejére kergeti a kicsiket. Ivarérettségig, egy éves korukig anyjukkal maradnak.
Élettartama:
A természetben 5 – 6 év, fogságban akár 15 évig is elél.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : Falvak és városok elhagyott épületeiben, sőt padlásszobákban is megtelepedhet, mivel az emberek közelsége nem zavarja. Lakott területen könnyebben jut táplálékhoz: házi szárnyasok, ételmaradék, termesztett gabonák, stb. formájában. Gyakran keresi fel éjjel, sőt néha nappal is a kempingeket, szeméttárolókat. Lakott területen kimondottan csapásnak tekintik kártételei miatt. Csak a nemzeti parkokban áll védelem alatt! A 70-es évek óta, amikor „szőrméjének ára leesett”, nem számít veszélyeztetett fajnak. Házikedvencként is tartják, bár könnyen visszavadul. Akár veszélyesebb lehet a kutyánál is.
Mosómedve csapatunk 5 egyedet számlál, amelyek a Debreceni Állatkertből érkeztek hozzánk 2017-ben.
Örökbefogadója:
Ocsenás Tamás
Dimény Szofi
Dr. Nagy Gabriella
Kovács Bence Tamás
Tápler Dominik
Dr. Bíró Dávid