A kos bundája nyáron vörhenyes, télen feketésbarna, melynek oldalán fehéres folt, a „nyereg” látható. A nőstény színezete nyáron barna, télen szürkés. Legfőbb ismertetőjegye a hímek visszafelé hajló szarva, a csiga. Hangja birkabégetésre emlékeztet. Csoportosan, 10–30 egyedszámú nyájban él. A kifejlett kosok a párzási időszakot leszámítva külön kóborolnak. Inkább szürkületkor és éjjel aktív. Az őszi hónapokban a hímek csigáinak messzire elhallatszó csattanása jelzi a nőstényekért folytatott küzdelmet. Másfél-kétévesen válik ivaréretté.
Vadászati célból Európa számos országába, így hazánkba is betelepítették. Az első állatok a 19. század második felében a Felvidékre kerültek, de ma már minden középhegységünkben, így a Bükkben is előfordul. A muflon és a házi juh kapcsolatáról sok elmélet létezik. Egyesek szerint a muflon a háziasított juh őse, míg mások szerint a muflon a háziasítás egy korai fázisában kialakult juhfajta.
Muflon
(Ovis aries musimon)
Rend:
Párosujjú patások (Artiodactyla)
Család:
Tülkösszarvúak (Bovidae)
Élőhelye:
eredetileg csak Szardínián, Korzikán és Ciprus területén élt, Európa sok részére vadászati célból betelepítették.
Testtömege:
30-45 kg
Testhossza:
120-135 cm
Tápláléka:
fűféléket, egyéb lágyszárú növények.
Szaporodása:
5 hónapos vemhesség után általában 1, ritkán 2 utód születik.
Élettartama:
vadon 8-10 évig, állatkertben akár 20 évig élhet.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : A tülkösszarvúak szarva az állat életkorával együtt folyamatosan növekszik. A muflon csigája 6-7 éves korában éri el a maximumot, amely akár 1 méter is lehet.
Mufloncsapatunkat jelenleg egy fiatal, 4 éves kos vezeti. A csapat két idősebb anyája még 2007-ben érkezett Miskolcra a Kassai Állatkertből. A csapatban két további nőstény jelenti a fiatalítást. Évek óta megszokhattuk már, hogy áprilisban bárányokkal lesz népesebb a csapat.
Örökbefogadója:
Pénzes Barna és Dr. Dobi Andrea