Nagytermetű rágcsáló, a tengerimalac-félék családjának második legnagyobb képviselője. Hátsó lábai hosszabbak az elsőknél. Ennek segítségével mozgása igen változatos: a séta mellett szökellhet, galoppozhat és négy lábon is ugrálhat. Nyugalmi helyzetben rágcsálótól szokatlan módon gyakran a mellső lábain támaszkodva, felegyenesedve ül, vagy lábait maga alá húzva fekszik. Rostban és cellulózban gazdag táplálékának hatékony emésztésében a vakbelében élő baktériumok segítik.
Főleg nappal aktív, az éjszakát földalatti üregekben tölti. Párban él, de a párok időszakosan nagyobb csapatokba verődnek. A kölykök születésére augusztus és január között kerül sor, a déli félteke tavaszi és nyári évszakában. Két-három hónapos korukig szopnak, ivarérettségüket 6-8 hónaposan érik el. A puma és más macskafélék, rókák és ragadozó madarak egyaránt zsákmányul ejthetik. Fennmaradására veszélyt jelent, hogy bőre miatt vadásszák és élőhelyét is egyre nagyobb területen vonják mezőgazdasági művelésbe.
Nagy mara
(Dolichotis patagonum)
Rend:
Rágcsálók (Rodentia)
Család:
Tengerimalacfélék (Caviidae)
Élőhelye:
Argentína száraz, nyílt, füves és bozótos területei, a pampák.
Testtömege:
átlagosan 7-8 kg
Testhossza:
61-75 cm
Tápláléka:
füvek és bokrok levelei. Kaktuszt is fogyaszt, amely sok esetben vízszükségletét fedezi.
Szaporodása:
3 hónapos vemhesség után 1-3 kölyök születik.
Élettartama:
10-14 év.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : A ragadozók előli menekülés során gyors futására hagyatkozik: egy kilométeren át képes tartani a 45 km/h-s sebességet.
A legelőször 2008-ban bemutatásra került nagy marák közül jelenleg nyolc egyeddel találkozhatnak állatkertünk látogatói. A csapat tagjai: egy hím, amely a Szegedi Vadasparkból, egy nőstény, amely a Brnoi Állatkertből érkezett, míg a további hat állat Miskolcon született - közülük három 2024-ben. Kifutójukban guanakókkal és nandukkal élnek társbérletben, megidézve ezzel a dél-amerikai pampák természetes életközösségét.