A sziklás, nyíltabb területeket kedveli. Ügyesen mászik, de ritkán megy fel magas fákra. Főleg szürkületkor és éjszaka mozog. Búvóhelyül elhagyatott rókalyukat, faodvat, vagy szikla- hasadékot választ.Gyakran megtelepedik a városokban, sőt az épületekbe is beköltözik (urbanizálódik). Az ember közelében a hulladékból és az azon szaporodó rovarokból, rágcsálókból könnyen megtalálja táplálékát. Sok bosszúságot okoz azonban a padláson csapott zajjal, ürülékkel, és gyakorta megrágja a vezetékeket.
Nyest
(Martes foina)
Rend:
Ragadozók (Carnivora)
Család:
Menyétfélék (Mustelidae)
Élőhelye:
Eurázsiai kisragadozó. Elterjedési területe Spanyolországtól Közép- és Dél-Európán át, Közép-Ázsiáig, Mongóliáig és a Himalája vidékéig tart.
Testtömege:
1,1-2,3 kg
Testhossza:
40–54 cm, farokhossza 22–30 cm
Tápláléka:
Hatékony vadász, tápláléka gerinctelenekből, rágcsálókból, madarakból, tojásokból áll, de szereti a gyümölcsöt is. Esetenként háziállatokat is megtámad.
Szaporodása:
Magányosan él, csak a nyár közepén esedékes párzási időszakban (júni.- aug.) tartanak együtt. A hímek territóriuma több nőstényével is átfedő. Bár éjszakai állat, a párzási időszakban nappal is láthatók. Mivel a megtermékenyült peték késleltetetten ágyazódnak be az anyaméhbe, az ellés nem következik be a következő tavasz előtt. A vemhesség teljes ideje 230-275 nap, míg a valódi terhesség mindössze egy hónap. Az alom általában 3-4 vak, szőrtelen kölyökből áll, de esetenként 8 is előfordulhat.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : A nyest immunis a méh- és darázscsípésre- így sérelem nélkül szerezhet lépet, lárvát…
A két nőstény nyest testvérek, akik 2012 tavaszán, alig egyhetesen, elárvultan kerültek állatkertünkbe. Gondozóink nevelték fel őket.