A rókák közül a legnagyobb termetű és leginkább elterjedt faj. Rendkívül alkalmazkodóképes. Bundája színezete szürkétől a vörösig változhat (farka vége mindig fehér). Szőrméje miatt vadásszák, a szűcsipar számára fogságban is tenyésztik. A veszettséget, terjesztheti, emiatt világszerte irtják.
Vörös róka
(Vulpes vulpes)
Rend:
Ragadozók (Carnivora)
Család:
Kutyafélék (Canidae)
Élőhelye:
Természetes élőhelye az erdő, mező. Megél sivatagos, hegyvidéki területeken, tundrán, de településeken is.
Testtömege:
3-14 kg
Testhossza:
90-150 cm (ebből 50 cm a farok)
Testmagassága:
38-40 cm
Tápláléka:
Ragadozó, de étrendje változatos: kis rágcsálók (főleg egér), nyúl, madár, tojás, béka, földigiliszta, dög, rovar, gyümölcs. Magányos vadász, leginkább szürkületkor és éjszaka aktív. Pár rágással fogyasztja el zsákmányát, mert fogazata inkább az állat megragadására és széttépésére jó. Földalatti kotorékban él, általában domboldalban gyökerek, közé készíti vagy más állatok odúját, foglalja el.
Szaporodása:
Vemhesség kb. 50 nap. 3 – 12 utódot hoznak világra. A kölykök 3 hónapos korukig a kotorékban maradnak, nevelésükbe a szülők mellett esetenként besegíthet egy épp nem szaporodó nőstény állat is.
Élettartama:
7-12 év
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : Ausztráliába betelepítették a korábban vadászati céllal betelepített majd túlszaporodott nyulak ellen, de sajnos a róka az „ügyetlenebb” erszényeseket vadászta le nagy számban.
Rókáink, Maja és Misa egyaránt elárvultan kerültek az állatkertünkbe, ahol gondozóink felnevelték őket, így most látogatóink is találkozhatnak velük kifutójukban.
Örökbefogadója:
Szent Rita Óvoda
Kovács Judit
Helyes Gellért
Dudujka-völgyi Rókák Baráti Társasága
Papp Beatrix