Európa ma élő legnagyobb testű szárazföldi emlőse. Rövid, széles fején mindkét ivar egyedei szarvakat viselnek. Szőrzete sűrű, színe a sötétbarnától a világosbarnáig változik. A nőstények borjaikkal csordákban élnek, míg a hímek többnyire magányosak. Nappal aktívak, elsősorban reggel és este táplálkoznak. Párzási időszakuk augusztustól októberig tart. A borjak május-július között születnek, amelyek pár órásan már követik anyjukat. 6-8 hónapos korukig szopnak. Ivarérettségüket 2-4 éves koruk között érik el.
Az európai bölény a vadászat hatására az elmúlt évszázadokban fokozatosan kipusztult az élőhelyein. Az utolsó vadon élő egyedet 1925-ben pusztították el. Szerencsére az állatkertek erőfeszítései meghozták eredményüket: állománya folyamatosan növekedett, így az 1950-es évek óta több helyre is sikeresen visszatelepítették. Manapság újra több, mint 8.000 példánya él szabadon. Fennmaradását segíti az Európai Fajmegőrzési Tenyészprogram (EEP) is.
Európai bölény
(Bison bonasus)
Rend:
Párosujjú patások (Artiodactyla)
Család:
Tülkösszarvúak (Bovidae)
Élőhelye:
Kelet-Európa lombhullató erdei.
Testtömege:
800-1000 kg
Testhossza:
átlagosan 2,9 m.
Tápláléka:
növényevő, elsősorban fűféléket legel, de egyéb lágyszárúakat, lombot, fakérget is fogyaszt.
Szaporodása:
9 hónapos vemhesség után 1, ritkán 2 borjú születik.
Élettartama:
20-24 év.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : Magyarországon is élt egykor európai bölény. Vadászata Mátyás király korában még közönséges eseménynek számított. Az utolsó magyar bölényt Erdélyben, a borgói Plaj-magaslaton 1762-ben ejtették el.
Európai bölényeket 2016. óta mutatunk be állatkertünkben. A felnőtt állományunkat egy, az Őrségi Nemzeti Parkból érkezett bika és két, a Kanizsa Agrár Zrt. adományaként hozzánk került tehén alkotják. Érkezésük óta több utóduk is a világra jött már, így jelenleg nyolc állat látható nálunk. A faj megőrzéséhez sikerült két egyednek a szabad természetbe történő visszatepelítésével is hozzájárulnunk: 2020-ban a bulgáriai Rhodope hegységbe, míg 2023-ban Romániába, a Fogarasi-havasokba utazott el egy-egy bölényünk, hogy az ott vadon élő csordának a tagjai legyenek.