Nevével ellentétben színe nem csak szürke lehet, hanem egészen világos, szinte fehértől csaknem feketéig. A legnagyobb termetű kutyaféle, és a legnagyobb elterjedési területtel rendelkező ragadozó. Rendkívül szervezett, társas életet élő faj. A falkában szigorú rangsor van, melynek élén az alfahím áll. Társas vadászatuk nagyon sikeres, akár több száz kilós szarvasokat, bölényeket is leteríthetnek. A rangsor az evés sorrendjét is meghatározza.
Párzási időszaka január-március közé esik. Csak a domináns pár szaporodik, de az utódnevelésben a falka többi tagja is részt vesz. A kölykök 10 hónapos korukban már együtt járnak vadászni a felnőtt állatokkal. 2-3 évesen ivarérettek. Természetes ellensége nincs, legfeljebb a kölykökre jelentenek veszélyt más ragadozók. Az emberekben élő tévhitek hatására sokáig üldözték, ezért az elmúlt évszázadok során Európa nagy részéről kipusztult. Az 1980-as évektől újra megjelent Magyarországon is, ma fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250.000 Ft.
Európai szürkefarkas
(Canis lupus lupus)
Rend:
Ragadozók (Carnivora)
Család:
Kutyafélék (Canidae)
Élőhelye:
Közép-Európa, a Balkán- és Skandináv-félsziget, Észak-Ázsia erdei és sztyeppei.
Testtömege:
40-80 kg
Testhossza:
105-160 cm
Tápláléka:
vaddisznó, gímszarvas, őz, muflon, kisemlősök, madarak.
Szaporodása:
62-70 napos vemhesség után 5-6 kölyök születik
Élettartama:
10-16 év, ritkán eléri a 20 évet.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : A falkában harcok révén alakul ki az erős hierarchia, amelynek fenntartásában fontos szerepe van a különböző testtartásoknak. Farkuk és fülük állásával jelzik egymás számára a dominanciát és az alárendeltséget.
Állatkertünkben jelenleg csak egy nőstény farkast mutatunk be. 2011-ben született az olaszországi Parco Faunistico La Torbiera-ban, onnan került 2015-ben Pécsre, majd 2018-ban Miskolcra.
Örökbefogadója:
Kautzky Borbála Éva
Egyed László