Szürke szőrzetén fehér fülpamacsot visel. A nappal nagy részében aktív, az éjszakát védett odúban vagy a sűrű lomb között tölti. 2-13 főből álló családi csoportban él. A csapatban gyakran két szaporodó nőstény is van, akik többnyire anya és lánya. Korábban szigorúan monogámnak hitték őket, de sokszor több felnőtt hím is van a csoportban, melyek mindegyike párosodik a nősténnyel. A kölykök nevelésében a szülőkön kívül az idősebb utódok is segítenek. A szoptatáson kívül többnyire a hím állat és az idősebb testvérek hordozzák magukon a kölyköket, az anya csak a szoptatás idejére veszi át őket. Másfél évesen válnak ivaréretté.
Számos hangjelzése és arckifejezése van, amelyet az egymással való kommunikáláshoz használ. Mellkasán és ivarszervei környékén illatmirigyek vannak, amelyekkel élőhelyük tereptárgyait jelöli. Éles karmai segítségével a fákon gyorsan, akár függőlegesen is tud közlekedni. Különféle ragadozó emlősök, madarak és kígyók vadásznak rá. Állománya még stabil, de az erdőirtások miatt élőhelye egyre zsugorodik.
Fehérpamacsos selyemmajom
(Callithrix jacchus)
Rend:
Főemlősök (Primates)
Család:
Csuklyásmajomfélék (Cebidae)
Élőhelye:
Dél-Amerika, Kelet-Brazília atlanti-parti esőerdei.
Testtömege:
260-350 g
Testhossza:
12-18 cm, farka 29-35 cm hosszú.
Tápláléka:
elsősorban gyümölcsök és fák nedvei, de rovarokat és más kistestű állatokat is fogyaszt.
Szaporodása:
5 hónapos vemhesség után általában 2 utód születik, ritkán 1 vagy 3.
Élettartama:
10-12 év, állatkertben akár 15 év is lehet.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : Alsó metszőfogai és szemfogai egyaránt hosszúak. Ezek segítségével tudja a fák kérgét könnyedén megrágni, hogy a kicsorduló nedvhez hozzáférjen.
A jelenleg bemutatott selyemmajmunk, egy kilencéves hím állat Csehországból, Plzen városának állatkertjéből került Miskolcra 2022-ben.
Örökbefogadója:
Baticz Attila
Hernádnémeti Bölcsőde