Lábai feltűnően hosszúk, mely arra utal, hogy elsősorban talajon él. Látása és hallása különösen fejlett. Élénk narancsvörös szőrzetéről és a hímekre jellemző kackiás bajuszról kapta a faj a „huszár” nevet. Általában 10-40 fős csapatokban él, amelyet nőstények, azok kölykei, és egy vezérhím alkot. A hím gyakran magaslaton őrködik, míg a csapat többi tagja táplálékot keres.
Párzási időszaka a nyári hónapokra esik, így a kölyök mintegy 5 és fél hónapos vemhesség után november-január táján jön világra, amikor természetes élőhelyén elkezdődik az esős évszak. A kölyök élete első hónapjaiban anyja hasán kapaszkodik. Tízhónapos koráig szopik, az ivarérettséget a nőstény 3, a hím 4 éves korára éri el. Ragadozói az oroszlánok, gepárdok, sakálok, hiénák és ragadozó madarak. Egyes területeken húsáért vadásszák, néhol mezőgazdasági területek foglalják el természetes élőhelyét, ezért állománya egyre fogyatkozik.
Huszármajom
(Erythrocebus patas)
Rend:
Főemlősök (Primates)
Család:
Cerkóffélék (Cercopithecidae)
Élőhelye:
Afrika középső területeinek füves és fás szavannái.
Testtömege:
5-13 kg
Testhossza:
50-90 cm
Tápláléka:
gyümölcsök, magvak, levelek és virágok mellett rovarok és tojások is.
Szaporodása:
5 és fél hónapos vemhesség után 1 utód születik.
Élettartama:
21-24 év.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : A leggyorsabban futó főemlős: képes 3 másodperc alatt 50–55 km/h sebességre felgyorsulni, így legtöbb üldözőjét lehagyja.
Állatkertünk huszármajom csapata jelenleg hat tagot számlál. A két nőstény egyike, Dáma 2009-ben a Győri Állatkertből költözött állatkertünkbe, míg a másik, Bogi már nálunk született 2018-ban. Fülöp, a fiatal hím 2020-ban jött a világra Dáma utódaként. A csapat legifjabb tagjai 2024-ben jöttek a világra, amikor két nőstényünk mindegyike utódoknak adott életet.