Az Európa legnagyobb részén, valamint az Ázsia nyugati és középső területein előforduló gímszarvasnak hatalmas elterjedési területén több alfaját különítik el. A közép-ázsiai gímszarvasok a Magyarországon élő rokonaikhoz képest valamivel kisebb termetűek. Színűk világosabb, szürkés vagy sárgásbarna. A késő tavasszal, kora nyáron világra jövő borjak 6-8 hónapos korukig szopnak. A tehenek anyjuk csapatában maradnak, a bikák egy és kétéves koruk között elhagyják azt. Ragadozói a farkasok, medvék, ázsiai vadkutyák.
Vadon élő állománya az emberi tevékenységek – az élőhelyéül szolgáló erdők irtása, vadászat, háborús konfliktusok – hatására a 21. század első éveire mindössze 300-400 egyedre csökkent. Szerencsére a természetvédő szervezetek még időben tudtak lépéseket tenni megmentéséért, így ma már újra több mint 2000 példány él Közép-Ázsiában. A közép-ázsiai gímszarvasok fennmaradásához járul hozzá állatkertünk is az Európai Fajfenntartó Tenyészprogramhoz (EEP) csatlakozva.
Közép-ázsiai gímszarvas
(Cervus elaphus bactrianus)
Rend:
Párosujjú patások (Artiodactyla)
Család:
Szarvasfélék (Cervidae)
Élőhelye:
Közép-Ázsia folyó menti ligeterdői.
Testtömege:
120-170 kg
Testhossza:
170-190 cm
Tápláléka:
lágy szárú növények, fák és bokrok lombja, hajtásai.
Szaporodása:
8 hónapos vemhesség után 1, ritkán 2 borjú születik.
Élettartama:
20-22 év.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : A szarvasbikák által viselt agancs anyaga csont. Az agancsot a szarvas minden évben leveti, és helyette újat növeszt. Az új agancs általában nagyobb, mint az előző évi.
Ezekkel a ritka szarvasokkal 2016. óta találkozhatnak az állatkertünkbe látogatók, amikor a két tehenünk megérkezett a csehországi Chomutov város állatkertjéből. 2022-ben a Berlini Állatparkból érkezett hozzájuk egy fiatal bika. Az első sikeres szaporulatnak 2023-ban örülhettünk.