Jellegzetessége a hosszú, megnyúlt orr, amelyről az ormányosmedve elnevezést kapta, valamint feketén gyűrűzött farka. Mozgékony orrával keresi és kitúrja a földből táplálékát, míg hosszú farkát a fákon közlekedve egyensúlyozásra használja. Igazi esőerdei állat, hiszen jól mászik és kiválóan úszik. Többnyire nappal aktív. A nőstények és kölykeik legfeljebb 30 fős csapatokban élnek. A hímek magányosak, csak párzási időben csatlakoznak a nőstények csoportjaihoz.
A januártól márciusig tartó párzási időszakot követően az utódok április és június között jönnek világra. A kölykök szeme 5 napos korukban nyílik ki, háromhetesen kezdik elhagyni az anyjuk által készített fészket. Négyhónapos korukban válnak függetlenné anyjuktól. A nőstények két, a hímek hároméves korukban válnak ivaréretté. Húsáért, szőrméjéért, valamint a baromfiudvarokban és veteményesekben okozott károk miatt vadásszák, pedig a rovarok és rágcsálók pusztításával fontos szerepet tölt be az életközösségben.
Vörösorrú ormányosmedve
(Nasua nasua)
Rend:
Ragadozók (Carnivora)
Család:
Mosómedvefélék (Procyonidae)
Élőhelye:
Dél-Amerika trópusi erdői.
Testtömege:
3-6 kg
Testhossza:
41-67 cm, amelyhez 32-69 cm hosszú farok társul.
Tápláléka:
mindenevő, főleg gyümölcsöket és rovarokat, de kisebb gerinceseket, tojást, döghúst is fogyaszt.
Szaporodása:
2 és fél hónapos vemhesség után 3-7 kölyök születik.
Élettartama:
a természetben 7-8 évig, állatkertben akár 17 évig élhet.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : A dél-amerikai indiánok gyakran tartják pórázon, házi kedvencként, mivel könnyen megszelídül. Az Európai Unióban viszont jogszabály tiltja kereskedelmét, mint idegenhonos inváziós állatfaj.
Állatkertünk ormányosmedve csapata a Dél-Amerika bemutatóban látható, ahol örvös pekarikkal osztják meg kifutójukat.
Örökbefogadója:
Fanni és Bence