A nap nagy részében aktív. 2-12 fős családi közösségekben él, melyet a szülők és utódaik alkotnak. A családok szagjelekkel jelölik területüket, a csapat tagjai pedig hangjelzésekkel kommunikálnak egymással. A kölykök hordozását elsősorban a hím és az idősebb kölykök végzik, a nőstény a szoptatás idejére veszi át őket. Ennek a közös gondozásnak a hatására a karmosmajmok utódnevelése az egyik leghatékonyabb a majmok körében. Ivarérettségüket másfél-két éves korukra érik el.
Kis elterjedési területén már csak mintegy 6-7.000 példánya élhet, ezért kritikusan veszélyeztetettnek minősítik. A legfőbb veszélyforrást fennmaradására élőhelyének elvesztése, az erdők kiirtása mellett a feketekereskedelem jelenti. Fennmaradását segíti az Európai Fajmegőrzési Tenyészprogram (EEP) is.
Liszt-majmocska
(Saguinus oedipus)
Rend:
Főemlősök (Primates)
Család:
Csuklyásmajomfélék (Cebidae)
Élőhelye:
Kolumbia északnyugati részének esőerdei.
Testtömege:
260-380 g
Testhossza:
25-30 cm
Tápláléka:
elsősorban gyümölcsök és rovarok, kisebb mértékben fák nedve.
Szaporodása:
5 hónapos vemhesség után általában 2 kölyök születik.
Élettartama:
a természetben 10-12 év, állatkertben 20 évnél is tovább élhet.
Ismertető:
Gondolta volna?
A Miskolci Állatkertben : Magyar és német nevét Liszt Ferencről kapta, mivel fehér sörénye a híres zeneszerző időskori hajviseletére emlékeztet.
Liszt-majmocskákat 2010. óta tartunk. 2022-ben egy új tenyészpár érkezett állatkertünkbe. A Chemnitzi Állatkertben született nőstény a Nyíregyházi Állatparkból, míg a hím Olaszországból, a Parco Faunistico Le Cornelle-ből került Miskolcra. A következő év elején világra jött első kölykük is.
Örökbefogadója:
Hernádnémeti Napközi Otthonos Óvoda
Bobkó Hanna